Przebieg leczenia kanałowego w etapach

 Strona główna / Leczenie kanałowe / Przebieg leczenia kanałowego w etapach

Przebieg leczenia kanałowego w etapach

Leczenie kanałowe w etapach Proces leczenia endodontycznego zawsze prowadzony jest w określonych etapach. Wszystko zaczyna się od zdiagnozowania i przygotowania pacjenta. Jeśli zdjęcie rentgenowskie pokazuje, że pacjent kwalifikuje się do leczenia kanałowego, stomatolog ocenia, czy potrzebne będzie znieczulenie. Jeśli ząb jest już martwy bądź doszło do pojawienia się zgorzeli, nie będzie to konieczne. Ząb nie jest bowiem zdolny do odczuwania bólu. Zaraz potem przeprowadzone zostaje opracowanie zęba, czyli odsuniecie kanałów zębowych, w czasie czego eliminowane są wszystkie zajęte próchnicowo zewnętrzne części zęba. W zębie zazwyczaj pozostaje jeszcze jakaś część żywej miazgi, która musi zostać usunięta. Można do tego podejść na dwa sposoby.

W klasycznym podejściu do komory miazgi wprowadzało się lek, który w przeciągu 1-2 tygodni niszczył wszystkie żywe komórki, po czym dentysta przystępował do pracy. Obecnie częściej od razu przechodzi się do mechanicznego usunięcia miazgi, co jest bardziej praktyczne i nie sprawia problemów dzięki zastosowaniu znieczulenia. Decyzja o wyborze podejścia zależy głównie od preferencji dentysty. Podstawowym etapem leczenia kanałowego jest usuwanie miazgi i opracowywanie kanałów. Wykorzystuje się do tego specjalne pilniki, które mechanicznie usuwają zawartość kanału i go poszerzają. Tak przygotowany kanał musi być poddany działaniu środka dezynfekującego, a następnie należy go wypełnić. Do wypełnienia gutaperki, czyli specjalnych ćwieków z substancji podobnej do lateksu. Zapycha się nimi kanał, po czym sprawdza się jakość wypełnienia za pomocą zdjęcia rentgenowskiego i jeśli wszystko jest w porządku, można przejść do ostatniej fazy.

Alternatywą dla gutaperki jest specjalna pasta utwardzająca się po nałożeniu. Tak zabezpieczone kanały pokrywa się podkładem, na który bezpośrednio trafia plomba będąca uzupełnieniem ubytku w zębie. Całość leczenia trwa od jednej do trzech wizy, ale istnieje konieczność wcześniejszego zatrucia zęba, całość wydłuża się. Mogą pojawić się też komplikacje polegające na tym, że pomimo oczyszczenia kanału wciąż odczuwalny będzie ból lub w okolicach wierzchołka korzenia rozwijał dalej się będzie stan zapalny. W takich wypadkach, przed ostatecznym wypełnieniem kanału umieszcza się w nim odpowiednie lekarstwa do momentu, kiedy problemy nie znikną.