Na czym polega znieczulenie komputerowe?

 Strona główna / Nowoczesne znieczulenie dentystyczne / Na czym polega znieczulenie komputerowe?

Na czym polega znieczulenie komputerowe?

Na czym polega znieczulenie komputerowe? Choć jeszcze nie tak dawno wizyta w gabinecie stomatologicznym wiązała się z ogromnym lękiem, dziś nie jest on już uzasadniony. Okazuje się, że obawy przed bólem coraz częściej jawią się jako nieuzasadnione, środki znieczulające pozwalają bowiem zapomnieć nie tylko o bólu, ale i o odczuwaniu zimna, gorąco i dotyku, a więc o tych niemiłych doświadczeniach, które tak często kojarzą się z dentystą. Okazuje się przy tym, że już samo podanie środka znieczulającego może być nie tylko bezbolesne, ale również komfortowe. Wiąże się to nie tylko z mniejszym stresem, ale również z brakiem bólu w trakcie całej wizyty w gabinecie lekarza. Właśnie takie właściwości posiada znieczulenie komputerowe coraz bardziej popularne zwłaszcza wśród dzieci oraz osób dorosłych charakteryzujących się szczególną wrażliwością na ból.

Znieczulenie komputerowe to zresztą nie tylko bezbolesna aplikacja, ale również komfort, który odczuwa się już po wykonaniu zabiegu stomatologicznego. Znieczulenie komputerowe bazuje na nowoczesnych, sterowanych za pośrednictwem komputera systemach składających się z niewielkiego komputera oraz specjalnej końcówki przypominającej nieco długopis. Podawanie znieczulenia odbywa się manualnie i wymaga o lekarza przyłożenia końcówki bezpośrednio do dziąsła pacjenta. Sam lek jest podawany pod kontrolą mikroprocesora, a komputer systematycznie informuje o tym, jak przebiegają poszczególne etapy przenikania leku do tkanek. Dzięki temu proces aplikacji w żadnym momencie nie ma przypadkowego charakteru. Mikroprocesor skupia się również na ciśnieniu i szybkości podawania znieczulenia i to właśnie dlatego znieczulenie komputerowe jest bezbolesne.

Gdy znieczulenie jest aplikowane z wykorzystaniem klasycznej strzykawki, odczuwane przez pacjenta dolegliwości bólowe są konsekwencją rozpierania tkanej. Płyn znieczulający jest wtłaczany pod bardzo dużym ciśnieniem, stąd też znieczulenie jest zawsze doświadczeniem dość bolesnym. Skuteczność znieczulenia komputerowego jest w dużej mierze konsekwencją tego, że działa ono na zupełnie innych zasadach. Aplikacja płynu odbywa się z prędkością fizjologiczną, a to oznacza, że tkanki mogą na bieżąco wchłaniać dostarczany im płyn. Nie ma mowy o wysokim ciśnieniu, nie ma więc mowy również o nieprzyjemnym doświadczeniu rozpierania dziąsła. To, że tempo nie jest zawrotne nie oznacza jednak wcale, że podawanie znieczulenia jest procesem ciągnącym się w nieskończoność. Proces trwa około trzech minut i jest uzależniony zarówno od miejsca, jak i techniki znieczulania.

Zamiast strzykawki Co ważne, już po aplikacji tkanki natychmiast są znieczulone, nie ma więc podstaw do tego, aby zwlekać z przystąpieniem do zabiegu. Jest to kolejny argument przekonujący nas o tym, że znieczulenie komputerowe jest lepsze od tradycyjnego rozwiązania tego typu. Mówiąc o znieczuleniu komputerowym nie można nie wspomnieć o końcówkach aplikacyjnych. Ich kształt przypomina długopis z krótszą lub dłuższą igłą umieszczoną na jego końcu. Pacjent nie musi martwić się przy tym o nieprzyjemne doświadczenie końcówki igły w dziąśle, a same końcówki mają i ten plus, że nie przypominają strzykawek.