W poszukiwaniu najskuteczniejszej metody wybielania zębów

 Strona główna / Wybielanie zębów / W poszukiwaniu najskuteczniejszej metody wybielania zębów

W poszukiwaniu najskuteczniejszej metody wybielania zębów

Jak skutecznie wybielić zęby? Piękny i zdrowy sukces jest dziś już nie tylko synonimem dobrego zdrowia, ale również powodzenia zawodowego i towarzyskiego. Wypada więc cieszyć się, że zarówno medycyna, jak i nauka wspierają te osoby, które nie mogły liczyć na łaskawość natury, a tym samym nie mogą również pochwalić się lśniącymi zębami. Dziś wystarczy wybrać się do gabinetu dentystycznego, aby zrobić krok na drodze wiodącej ku spełnieniu marzeń. Należy jednak pamiętać o tym, aby robić to umiejętnie, okazuje się bowiem, że nie wszystkie metody wybielania zębów charakteryzują się jednakową skutecznością. Mówienie o tym, która terapia jest lepsza, a która gorsza, jest dość ryzykowne, łatwo więc zauważyć, że przedstawiciele żadnej specjalności medycznej nie spieszą się ze składaniem podobnych deklaracji. Podobne podejście jest charakterystyczne również dla stomatologii estetycznej i tylko doświadczony lekarz jest w stanie dopasować taki preparat i metodę, która konkretnemu pacjentowi da szansę na powodzenie. Inaczej wybiela się zęby osób dojrzałych, a inaczej – młodych pacjentów.

Inne stosuje się w odniesieniu do zębów żywych, a inne wówczas, gdy wybiela się zęby martwe. To właśnie wnikliwa ocena jakości szkliwa ma zatem kluczowe znaczenie, dentysta musi przy tym analizować nie tylko stopień jego przebarwień, ale i skalę ewentualnych uszkodzeń. Oczywiście, współczesna technologia sprawia, że możemy odwołać się do wielu możliwości, bez trudu można więc sprostać oczekiwaniom pacjenta i uzyskać odpowiedni efekt. Jeśli mamy do czynienia z naszym pierwszym wybielaniem, najprawdopodobniej lekarz będzie starał się przekonać nas do metody zakładającej naszą obecność w gabinecie. Dzięki temu kolejne etapy procedury będą przez cały czas kontrolowane przez stomatologa, a my nie będziemy musieli obawiać się ani własnej nieporadności, ani ewentualnych powikłań. W gabinecie stomatologicznym lekarz może też ocenić stopień zagrożenia skazami na szkliwie.

Te najczęściej nie są widoczne przed wybielaniem, a dają o sobie znać wówczas, gdy stopień mineralizacji tkanki nie jest zawsze taki sam. Jeśli procedura przeprowadzona w gabinecie przebiegła bez problemów, w dalszej kolejności można myśleć o metodach wybielania w domu z wykorzystaniem dobranego przez lekarza preparatu. We wszystkich preparatach wybielających, które są powszechnie stosowane, substancją czynną jest tlen. Często występuje on w postaci nadtlenku wodoru, może jednak również przybierać postać nadtlenku mocznika. Do wybielania można również stosować lampy, jest to jednak metoda dość kontrowersyjna. Niektórzy badacze mówią nawet wprost, że przekonanie o jej skuteczności nie znajduje potwierdzenia naukowego.