Zalety znieczulenia komputerowego

 Strona główna / Nowoczesne znieczulenie dentystyczne / Zalety znieczulenia komputerowego

Zalety znieczulenia komputerowego

Zalety znieczulenia komputerowego Niemal co drugi pacjent gabinetu stomatologicznego myśli o jak najszybszej ucieczce z fotela. Okazuje się przy tym, że nie paraliżuje ich wcale strach przed zabiegiem, ale przed bólem i znieczuleniem. Należy mieć jednak na uwadze to, że minęły już czasy, w których dentysta zbliżał się do nas z ironicznym uśmiechem i wielką strzykawką. Dziś do znieczulenia można wykorzystać komputer. Co ważne, jest to znieczulenie bezbolesne. Stomatolog, któremu zależy na zainteresowaniu ze strony pacjentów coraz częściej zamienia się w psychologa. Nie tylko rozmawia z pacjentem z motywuje go, ale często odwołuje się do bardziej zaawansowanych metod perswazji. Jest to zresztą działanie uzasadnione, nie brakuje bowiem pacjentów, którzy do gabinetu stomatologicznego zaglądają pełni obaw. 46 procent z nich boi się bólu, a silny stres potrafi pojawić się nawet na tydzień przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Od dentysty odstrasza zresztą nie tylko ten ból, który pojawia się podczas samego zabiegu. Niepokoi również samo znieczulenie, a więc działanie, które ma doprowadzić do jego uśmierzenia. Stres pojawia się w tym samym momencie, w którym przed oczyma pacjenta pojawia się strzykawka i to nawet pomimo tego, że największy ból powoduje nie tyle ukłucie, ile rozpieranie znieczulającego tkanki płynu. Nowoczesna medycyna już od dłuższego czasu stara się uporać się tym problemem i wiele wskazuje na to, że może mówić o sporym sukcesie. Coraz modniejsze staje się znieczulenie bez udziału strzykawki, w czasie którego za dozowanie środka przeciwbólowego odpowiada mikroprocesor. Mikroprocesor kontroluje nie tylko ciśnienie, ale również ilość podanego pacjentowi znieczulenia. Płyn podawano jest miejscowo, a ból znika również dlatego, że proces ten następuje bardzo powoli. Powolne wtłaczanie płynu ma zresztą jeszcze jedną zaletę. Przyczynia się do tego, że maleje ryzyko wstrząsu będącego następstwem podania nieodpowiedniej dawki płynu.

Nowoczesne gabinety stomatologiczne Dziś ze znieczuleniem komputerowym mają do czynienia przede wszystkim pacjenci gabinetów prywatnych. Cieszy się bardzo dużym powodzeniem bo może pomagać zarówno w zabiegach stomatologii zachowawczej, jak i estetycznej. Znieczulenie komputerowe nie wywołuje efektu skurczu twarzy, a także innych zniekształceń typowych dla klasycznych środków znieczulających. Zastosowanie znieczulenia komputerowego może mieć uzasadnienie również w przypadku lecenia implantologicznego, a nawet podczas usuwania kamienia nazębnego. Znieczulenie komputerowe jest jednak przełomem przede wszystkim w leczeniu stomatologicznym dzieci. Przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych i eliminuje strach przed kolejnymi wizytami u dentysty. Dzieci przestają kojarzyć dentystę z czymś nieprzyjemnym i chętniej poddają się leczeniu. Znieczulenie komputerowe przekonuje jednak do dentysty nie tylko same dzieci. Także dorośli, którzy jeszcze nie tak dawno pojawiali się w gabinecie tylko w ostateczności, teraz dochodzą do wniosku, że walka o stan uzębienia ma sens. Znieczulenie komputerowe pozwala więc nie tylko na skuteczną walkę z bólem, ale i ze stresem.