Profesjonalne wybielanie zębów: wady i zalety

 Strona główna / Wybielanie zębów / Profesjonalne wybielanie zębów: wady i zalety

Profesjonalne wybielanie zębów: wady i zalety

Wybielanie zębów profesjonalnymi metodami Domowe metody wybielania zębów, także te z wykorzystaniem ogólnodostępnych substancji do wybielania, mogą być jedynie wsparciem dla wybielania profesjonalnego wykonywanego przez dentystów. Ich praktyczny skutek to podtrzymywanie efektów uzyskanych w gabinecie dentystycznym. Przygotowanie Przygotowanie do wybielania oznacza przede wszystkim szeroki wywiad z pacjentem i sprawdzenie jego uzębienia, albowiem nie każdy może poddać się wybielaniu zębów. Robi się to pod katem przeciwwskazań i wyboru najlepszej metody wybielania. Najlepszej, czyli w tym wypadku dopasowanej do rodzaju problemu oraz do możliwości finansowych pacjenta.

Kiedy zostanie to już ustalone, dentysta oczyszcza zęby w szczególności z kamienia nazębnego i przeprowadza ich polerowania oraz piaskowanie, co poprawia skuteczność wybielania. Metoda nakładkowa Najczęściej do wybielania stosowana jest metoda nakładkowa polegająca na tym, że specjalne szyny dopasowane do kształtu szczęki pacjenta wypełnia się już w warunkach domowych nadtlenkiem karbamidu. Przez kolejnych czternaście nocy lub na okres przynajmniej 8 godzin w ciągu dnia szyna musi być zakładana. W zależności od rodzaju przebarwień, kolor zębów poprawi się od 3 do 8 odcieni. Zazwyczaj zaleca się, by co kilkanaście miesięcy powtarzać zastosowanie substancji przez 1-2 noce dla podtrzymania efektu. Metoda naświetlania Przy naświetlaniu możliwe jest uzyskanie bardzo dobrego efektu. Można liczyć realnie nawet na 8 tonów. Na dziąsła nakłada się żel ochronny, a na zęby żel tlenowy, po czym naświetla się je niebieskim światłem aktywującym substancję aktywną żelu. Naświetlanie trwa około 20 minut i daje natychmiastowe efekty.

Pozytywne i negatywne efekty wybielania Pełny efekt wybielania zębów widać zazwyczaj dopiero po kilku dniach i drastyczna zmiana odcieniu zębów pacjenta zazwyczaj odbierana jest bardzo różnie przez jego otoczenie. Uznaje się to za największe ryzyko zabiegu. Problemem może być nadwrażliwość zębów, przez którą kontakt z substancją wybielającą może powodować ból. W takiej sytuacji należy natychmiast powiadomić o dyskomforcie stomatologa. Zalety jednak jednoznacznie przeważają nad wadami. Najważniejsze z nich to fakt, że przy wybielaniu profesjonalnym już jedna wizyta w gabinecie może wystarczyć dla osiągnięcia oczekiwanego wyniku. Całość wybielania ogranicza się do czynności podjętych w gabinecie stomatologicznym i nie trzeba robić niczego samodzielnie.