Stomatologia bez bólu - znieczulenia i ich rodzaje

 Strona główna / Nowoczesne znieczulenie dentystyczne / Stomatologia bez bólu - znieczulenia i ich rodzaje

Stomatologia bez bólu - znieczulenia i ich rodzaje

Rodzaje znieczuleń dentystycznych Nie ma jednego tylko powodu, dla którego tak bardzo obawiamy się wizyt składanych w gabinecie dentystycznym. Nie ulega jednak wątpliwości, że chcąc znaleźć przyczyny naszego niepokoju w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że paraliżuje nas strach przed bólem. Na szczęście, czasy się zmieniają, a medycyna idzie do przodu, wizyta u stomatologa nie musi nam się już więc kojarzyć z bolesnym doświadczeniem. Dziś w znieczuleniu można wykonać już nawet drobne zabiegi, a ono samo w żadnym wypadku nie może być postrzegane jako fanaberia. Nowoczesna anestezjologia nie można nas zresztą nie zachwycać, okazuje się bowiem, że uniknięcie bólu jest możliwe nawet w dziewięćdziesięciu ośmiu procentach przypadków i to nie tylko podczas klasycznych zabiegów leczniczych, ale również w czasie trwania zabiegów diagnostycznych.

Nowoczesne gabinety stomatologiczne znane są zresztą z tego, że pacjentowi znieczulenie zęba proponowane jest nie tylko wówczas, gdy istnieją obawy, że zabieg będzie bolesny. Dentyści wychodzą z założenia, że sam strach przed bólem to jednakowo ważny powód. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że środki przeciwbólowe nie są całkowicie obojętne dla ludzkiego organizmu, a tym samym nie powinny być również postrzegane w ten sposób. Duże znaczenie ma więc dobór odpowiedniego znieczulenia. Znieczulenie powierzchniowe może przybierać postać żelu albo kremu, często zakłada przy tym również użycie specjalnego plastra oraz aerozolu. Zwykle działa zaledwie kilka minut jest więc wykorzystywane przede wszystkim przy okazji wykonywania drobnych zabiegów takich, jak choćby zdejmowanie kamienia nazębnego. Często jest to również rozwiązanie, które poprzedza właściwe znieczulenie, wkłucie igły w dziąsło jest bowiem dość nieprzyjemnym doświadczeniem. Najbardziej klasycznym jest oczywiście znieczulenie nasiękowe, a więc takie, które prowadzi do pozbawienia czucia końcówek nerwów.

Dostępne znieczulenia dentystyczne Podaje się je w zastrzyku, charakterystyczne jest przy tym dla niego to, że lek jak gdyby wsiąka w tkanki. Nieco inaczej działa znieczulenie przewodowe, te bowiem stosuje się lecząc pozostałe zęby. Znieczulenie tego rodzaju zakłada podanie niewielkiej dawki leki tak, aby możliwe było znieczulenie znacznej części nerwu. Podaje się je zresztą bardzo blisko nerwu, co sprawia, że nie jest to rozwiązanie, którego stosowanie jest zalecane w przypadku pacjentów charakteryzujących się niską krzepliwością krwi. Ciekawym rozwiązaniem jest też znieczulenie śródwięzadłowe. W tym przypadku specjalna igła jest wprowadzana pomiędzy ząb oraz dziąsło. Znieczulenie wykorzystuje jedynie niewielką dawkę leku, a jednocześnie charakteryzuje się dużą precyzją. Innym rozwiązaniem zyskującym coraz większą popularność jest znieczulenie prądem stosowane przed znieczuleniem właściwym.