Strach przed leczeniem kanałowym jest nieuzasadniony

 Strona główna / Leczenie kanałowe / Strach przed leczeniem kanałowym jest nieuzasadniony

Strach przed leczeniem kanałowym jest nieuzasadniony

Leczenie kanałowe zębów Już nie boimy się tak bardzo borowania i większość z nas wie też, że wyrwanie zęba nie musi być aż tak strasznym przeżyciem, a przede wszystkim może odbywać się bezboleśnie. Cały czas jednak leczenie kanałowe, czyli endodoncja, jest tematem koszmarów sennych. Czy należy się bać tej metody leczenia zębów? Tak naprawdę nie ma ku temu żadnych powodów. Strach związany jest najczęściej z tym, że zapalenie miazgi, czyli przyczyna konieczności wykonania leczenia kanałowego, jest stanem bardzo bolesnym. Lepsze poznanie procedury leczenia kanałowego pozwala rozwiać wszystkie obawy. Powód wykonywania zabiegów endodontycznych Wspomniane zapalenie miazgi to wywołane przez bardzo zaawansowaną próchnicę lub przez szereg innych czynników, często niezwiązanych z higieną jamy ustnej, zapalenie żywych tkanek wewnątrz zęba.

Stan zapalny powoduje silny ból i chociaż czasami można go pokonać farmakologicznie, zazwyczaj konieczne jest oczyszczenie kanałów zębowych, zatrucie zęba w celu całkowitego wyniszczenia wszystkich komórek i bakterii, a potem wypełnienie go odpowiednimi substancjami i klasyczne zaplombowanie. Uśmiercenie zęba Taki zabieg powoduje, że ząb staje się de facto martwy. Powinno to być oczywiste, ponieważ wszystkie żywe tkanki, łącznie z nerwami, zostają mechanicznie i chemicznie usunięte, a w ich miejsce pojawia się specjalne wypełnienie. Pozwala ono na odzyskanie pełnej funkcjonalności martwego zęba, czyli innymi słowy, wszystko wraca do normalności. Rezygnacja z leczenia to zły pomysł Zamiast leczenia kanałowego można wybrać po prostu usunięcie zęba.

Leczenie zębów Tak też postępowało się w czasach, kiedy nie stosowano tej metody. Jest to jednak złe rozwiązanie, bo samo usuwanie to poważny zabieg, ból i do tego powikłania. Niekompletne uzębienie ma tendencję do przemieszczania się, co powoduje wady zgryzu. Zazwyczaj proponuje się wstawienie implantu. Musi to zrobić chirurg dentystyczny i nie robi tego za darmo. Można też oczywiście po prostu zignorować problem, ale jest to prosta droga do zakażenia innych zębów i do powstania ropni w okolicach stanu zapalnego. Może to grozić nawet śmiercią. Samo leczenie nie boli Samo leczenie kanałowe jest w większości przypadków zupełnie bezbolesne. Dentysta stosuje znieczulenie miejscowe, po którym pacjent po prostu nudzi się na fotelu. W nielicznych przypadkach możliwe jest odczuwanie niewielkiego dyskomfortu, kiedy kanały zębowe są bardzo długie lub zakażenie jest rozległe. Osoby mające obawy w tej kwestii mogą zdecydować się na usługi endodonty, czyli lekarza stomatologa, który specjalizuje się właśnie w takich zabiegach. Nie ma on większej wiedzy, ale może mieć większą wprawę.