Zabieg endodontyczny, czyli leczenie kanałowe

 Strona główna / Leczenie kanałowe / Zabieg endodontyczny, czyli leczenie kanałowe

Zabieg endodontyczny, czyli leczenie kanałowe

Co to jest leczenie kanałowe? Leczenie kanałowe to często największy zabieg dentystyczny wywołujący strach u pacjentów odwiedzających gabinety dentystyczne. Kojarzy się on z wielkim bólem, chociaż prawda jest taka, że o wiele bardziej bolesne jest zapalenie miazgi, które wymaga leczenia kanałowego, a już samo leczenie endodontyczne jest zupełnie bezbolesne. Wskazaniem do jego przeprowadzenia jest rozpoznanie ostrego stanu zapalnego miazgi zębowej, które w swojej najpoważniejszej postaci może prowadzić do zgorzelinowego obumierania tkanki i do powstawania zmian okołowierzchołkowych. Jedyną alternatywą dla leczenia kanałowego jest usunięcie zęba, więc chociaż nie ma 100% gwarancji powodzenia zabiegów endodontycznych, na pewno warto je podjąć, niżeli zęba usunąć. Komplikacje wynikające z czynników osobniczych Plan leczenia każdego pacjenta jest na najwyższym stopniu abstrakcji taki sam.

Po znieczuleniu miejscowym pacjenta dentysta musi otworzyć ząb, by dostać się do chorych tkanek, które kanałowo będzie leczył. Stan zapalny musi zostać usunięty, kanały zębowe opracowane, wypłukane i wypełnione, po czym założone musi zostać wypełnienie zęba. Kiedy pacjenci porównują między sobą przebieg leczenia, zauważają bardzo duże różnice w czasie jego trwania i w liczbie wizyt. Nie zdają sobie jednak sprawy z powodów takich rozbieżności. Najczęściej są one spowodowane istotnymi różnicami anatomicznymi pomiędzy pacjentami. Ząb numer 6 może mieć 3 proste korzenie u jednego pacjenta, a u innego będzie miał 5 korzeni, z których jeden będzie prosty, a 4 będą zakrzywione. W takiej sytuacji opracowywanie kanałów zajmuje nieporównywalnie więcej czasu. Co więcej, skutki leczenia nie będą u wszystkich pacjentów dokładnie takie same. Zakażona miazga zębowa ma kontakt ze zdrowymi tkankami, przez co czasami nawet po opracowaniu i wypełnieniu kanałów pacjent może odczuwać lekki pulsujący ból podrażnionych okolic kanałów zębowych. Radiologia i wykorzystanie mikroskopu Zdjęcia rentgenowskie są wyjątkowo przydatnym narzędziem przy prowadzeniu leczenia endodontycznego.

Prześwietlenie zębów Na etapie diagnozy pozwalają na opracowanie dokładnej mapy kanałów zębowych. Na koniec powinno być też wykonane jedno zdjęcie kontrolne. Przydatne są również zdjęcia wykonane w czasie leczenia, gdyż umożliwiają ocenę postępów i dokładności opracowania kanałów. Coraz częściej w przebiegu leczenia kanałowego wykorzystuje się także bardzo zaawansowane mikroskopy. Za ich pomocą można w określonych, niepowikłanych przypadkach wykonać leczenie kanałowe w czasie jednej długiej wizyty. Narzędzia mechaniczne wykorzystywane przez dentystę są w takim przypadku zastępowane przez urządzenia automatyczne, które w jednej chwili opracowują, płuczą i wypełniają kanał zębowy. Jest to niewątpliwie wygodne, ale możliwość stosowania mikroskopu jest bardzo ograniczona. Przystępując do leczenia kanałowego trzeba zawsze mieć świadomość, że nie ma tutaj żądnej gwarancji sukcesu. Zazwyczaj udaje się uratować ząb, ale zdarzają się też sytuacje, że po leczeniu trzeba będzie go i tak usunąć.